R EGULAMIN

1     Cmentarz parafialny jest miejscem świętym przeznaczonym wyłącznie na chowanie zmarłych i odprawianie nabożeństw.

2     Cmentarz powinien być zadbany, odpowiednio urządzony i zagospodarowany. Na cmentarzu winien stać KRZYŻ -  znak wiary w życie wieczne.

3     Cmentarzem zarządza proboszcz z pomocą Rady parafialnej.

4     Nadrzędny nadzór nad wszystkimi cmentarzami parafialnymi w Diecezji sprawuje Kuria Diecezjalna.

5     Pochówek na cmentarzu może nastąpić po przedstawieniu karty zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego.

GROBY

6     Usytuowanie grobu i jego wymiary muszą być zgodne z planem zagospodarowania cmentarza.

7     Zgodnie z prawem cmentarnym obowiązuje opłata dzierżawy (pokładne) za okres 20 lat. Dzierżawę można przedłużać na następne 20 lat.

8      Osoba która nie dokonała przedłużenia, traci prawo do miejsca. Administrator cmentarza może je oddać innej osobie z przeznaczeniem na grób.

9     Grób może być użyty do ponownego pochówku po upływie 20 lat. Ponowne użycie grobu nie może nastąpić, jeżeli uprawniona do niego osoba zgłosi zamiar utrzymania go dalej i uiści należną opłatę na kolejne 20 lat.

10     Rodzina zmarłego lub inni opiekunowie są zobowiązani do utrzymania porządku na grobie zmarłego i w pobliskim otoczeniu.

11    Na grobach można stawiać nagrobki o wymiarach nieprzekraczających ich powierzchni. Aby uzyskać zgodę,należy przedstawić projekt nagrobka, dane wykonawcy oraz uiścić opłatę w wysokości 10% od wartości nagrobka.

12    Na postawienie nagrobka, a także na wjazd pojazdu mechanicznego na cmentarz, montowanie ławek, sadzenie  krzewów przy grobach, układanie chodników wokół grobów wymagana jest konsultacja z administratorem cmentarza i jego zgoda.

13    Odpady i śmieci ( tylko cmentarne ) powinny być składowane jedynie w wyznaczonym na ten cel miejscu.

14    Stare nagrobki po remoncie i po likwidacji grobu, oraz gruz powiny być wywożone po za teren cmentarny. Jest to obowiazkiem opiekuna grobu.

15    Administrator cmentarza nie odpowiada za szkody na grobach powstałe na skutek klęsk żywiołowych, kradzieży i aktów wandalizmu oraz za rzeczy pozostawione bez nadzoru.

16.  Bardzo proszę o segregowanie odpadów. NIE WRZUCAMY do pojemników: wszelkich odpadów bio, żywe kwiaty, trawę, ziemię, liście, chwasty - te odpady wrzucamy do boksu po prawej stronie.

17. Opłata roczna za wywóz śmieci wynosi 10 zł. od pojedyńczego grobu, 20 zł. od podwójnego.

18. Na naszym cmentarzu obowiązują następujące wymiary pomników: pomnik pojedyńczy 200 na 90, podwójny 200 na 180, potrójny 200 na 270cm.